Frequently bought together

Ciarra angled wall mounted cooker hood

| Model Number | CBCB6750C |
| Net Weight | 8.2kg |
| Main Colour | black |
| Cooker Hood Material | black painting&glass |
| Product Dimensions | 595mm*335mm*695~1075mm |
| Package Dimensions | 640mm*370mm*400mm |
| Height(adjustable) | 695mm~1075mm |
| Sound Power Level | 60dB(A) |
| Energy Efficiency Rating | A++ |
| Fluid Dynamic Efficiency Class | B |
| Voltage/Frequency | 220V-240V/50Hz |
| Power | 42W |
| Motor power | 40W |
| Lamp Power | 1x2W |
| Lighting Efficiency class | A |
| Measured power consumption in off mode | 0.29 |
| Control | Sensor Touch |
| Power Step details | Step1: 196m³/h 47dB(A) Step2: 260m³/h 56dB(A) Step3: 329m³/h 60dB(A) |
| Warranty | 24 months |
Ciarra Wall-Mount Hood comes with the following items in the box:
| 1* Angled Extractor Hood 60cm |
| 1* Manual book |
| 1* Bag of screws |
| 1* Power Plug |
| 2* Decorating tubes for Chimney |
| 1* Outlet Pipe |
| 2* Fixing plates for chimney |
| 1* Hanging panel/wall bracket |

