Frequently bought together

Ciarra Wall-Mount Hood

| Brand | CIARRA |
| Carton Model | CBCS9102 |
| Net Weight | 13.9kg |
| Main Colour | stainless steel |
| Cooker Hood Material | stainless steel |
| Product Dimensions (width X depth X height) | 900mm*500mm*548~1000mm |
| Installation height (adjustable) | 548mm - 1000mm |
| Exhaust outlet diameter | 150mm |
| Sound Power Level | 59dB(A) |
| Energy Efficiency Rating | A+++ |
| Fluid Dynamic Efficiency Class | A |
| Motor Power | 85W |
| Voltage/Frequency | 220V-240V/50Hz |
| Lighting | 2x1.5W |
| Lighting Efficiency class | B |
| Measured power consumption in off mode | 0.95W |
| Control | Sensor Touch+wifi+app |
| Power Step details | Step1:/256m³/h 45dB(A) Step2:/375m³/h Step3:/488m³/h 59dB(A) StepB:/645m³/h 64dB(A) |
| Warranty | 24 months |
Ciarra wall-mount hood comes with the following items in the box:
| 1 × Cooker Hood |
| 1 × Bag Of Screws |
| 1 × Power Plugs (Uk) |
| 2 × Chimney Decorating Tubes |
| 1 × Exhaust Ducting Pipe |
| 2 × Fixing Plates For Chimney |
| 1 × Hanging Panel/Wall Bracket |
| 1 × Manual |

