Frequently bought together
Ciarra angled wall mounted cooker hood

| Brand | CIARRA |
| Carton Model | CBCB6736N |
| Net Weight | 12.1kg |
| Main Colour | black |
| Cooker Hood Material | black painting&glass |
| Product Dimensions (width X depth X height) | 595mm*400mm*745~1125mm |
| Installation height (adjustable) | 745mm - 1125mm |
| Exhaust outlet diameter | 150mm |
| Sound Power Level | 58dB(A) |
| Energy Efficiency Rating | A++ |
| Fluid Dynamic Efficiency Class | A |
| Power | 87W |
| Voltage/Frequency | 220V-240V/50Hz |
| Lighting | 2x1W |
| Lighting Efficiency class | A |
| Measured power consumption in off mode | 0.38W |
| Control | Sensor Touch |
| Power Step details | Step1: 245m³/h 45dB(A) Step2: 353m³/h Step3: 469m³/h 58dB(A) Step3: 622m³/h 62dB(A) |
| Warranty | 24 months |
Ciarra angled wall mounted cooker hood comes with the following items in the box:
| 1 × Black Angled Cooker Hood |
| 1 × Manual book |
| 1 × Bag Of Screws |
| 2 × Decorating Tubes For Chimney |
| 1 × Plastic Exhaust Ducting Pipe |
| 2 × Fixing Plates For Chimney |
| 1 × Hanging Panel/Wall Bracket |
| 2 × Carbon Filters |

