Art is everywhere in our lives and everything can be art. You can now design your own cooker hood! Finding the potentiality, freeing from actuality. Be your own artist! Ciarra INFINITY's customizable outer shell makes your dreams come true!
Not Your Ordinary Cooker Hood
Ciarra Smart Island Cooker Hood

| Brand | CIARRA |
| Carton Model | CBCB4833 |
| Net Weight | 10.1kg |
| Main Colour | Black |
| Cooker Hood Material | abs+metal |
| Product Dimensions (width X depth X height) | 410*410*490mm |
| Installation height (adjustable) | 100mm - 2000mm |
| Sound Power Level | 61dB(A) |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Fluid Dynamic Efficiency Class | A |
| Motor Power | 85W |
| Voltage/Frequency | 220V-240V/50Hz |
| Lighting | 1x8W (128RGB) |
| Lighting Efficiency class | E |
| Measured power consumption in off mode | 0.35W |
| Control | App control+Sensor touch |
| Power Step details | Step1:201m³/h 45dB(A) Step2:306m³/h Step3:386m³/h 59dB(A) StepB:474m³/h 61dB(A) |
| Warranty | 24 months |
Ciarra smart island cooker hood comes with the following items in the box:
| 1 × Island Cooker Hood |
| 1 × Manual book |
| 2 × Carbon filter |
| 1 × Steel Ceiling Plate |
| 1 × Bag of screws |
| 4 × Steel Rope |


