
Ciarra Smart Island Cooker Hood

| Brand | CIARRA |
| Carton Model | CBCB4838 |
| Net Weight | 10.47kg |
| Main Colour | Black |
| Cooker Hood Material | black painting |
| Product Dimensions (width X depth X height) | 410mm*410mm*350mm |
| Installation height (adjustable) | 100mm - 2000mm |
| Sound Power Level | 62dB(A) |
| Energy Efficiency Rating | A+ |
| Fluid Dynamic Efficiency Class | A |
| Motor Power | 85W |
| Voltage/Frequency | 220V-240V/50Hz |
| Lighting | 1x8W |
| Lighting Efficiency class | E |
| Measured power consumption in off mode | 0.88W |
| Control | SensorTouch+wifi+app |
| Power Step details | Step1:219m³/h 48dB(A) Step2:302m³/h 55dB(A) Step3:407m³/h 62dB(A) StepB:514m³/h 66dB(A) |
| Warranty | 24 months |
Ciarra smart island cooker hood comes with the following items in the box:
| 1 × Island Cooker Hood |
| 1 × Manual book |
| 1 × Carbon filter |
| 1 × Steel Ceiling Plate |
| 1 × Bag of screws |
| 4 × Steel Rope |

